• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Saklı Cennet Rize, Mutlaka Görün

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Saklı Cennet Rize, Mutlaka Görün

 

Saklı Cennet Rize, Mutlaka Görün

Türkiye gezilip görülmesi gereken cennet mekânlar açısından oldukça zengin bir ülkedir. Türkiye'nin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine gezip görmek için insanların akın ettiği birçok cennet noktası mevcuttur. Bu bölgeler neredeyse yılın her ayı ziyaretçi alır. ziyaretçi akınına uğrar. Fakat bu noktaların belki de en güzeli ve en revaçta olanı adeta saklı bir cennet olan Rize'dir. Rize neredeyse her mevsim yağış almaktadır. Bunun dışında oldukça da nem barındırır. Fakat sıcaklık yaz aylarında artmakla birlikte genel olarak temmuz ayında en yüksek sıcaklığa ulaşmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda Rize’yi ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır denilebilir. Bu nedenle yaz aylarında tatil için güneydeki tatil bölgelerini tercih eden kişiler için aslında doğudaki saklı cennet Rize, oldukça iyi bir seçenektir.

 

 

Rize Hakkında Genel BilgilerRize Hakkında Genel Bilgiler

Rize ili, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesini işaret etmektedir. Yine Karadeniz Bölgesinin doğu kısmında yer almaktadır. Rize ili 3.920 km yüz ölçümüne sahip olup, 12 adet ilçeyi kapsamaktadır. Bu ilçeler; Çayeli, Ardeşen, İl Merkezi, Kalkandere, Fındıklı, Pazar, İkizdere, İyidere, Güneysu, Derepazarı, Hemşin ve Çamlıhemşin olarak sıralanmaktadır. İl, sosyokültürel faaliyetler açısından ele alındığında oldukça zengin bir yelpaze ortaya koymaktadır. Barındırdığı bilim merkezi, gençlik merkezi ve bilgi evi, kadın kültür merkezi ve mesleki eğitim birimi, inovasyon merkezi ve sahip olduğu bunun gibi birçok sosyokültürel birimle Rize halkına değer katmaktadır.

 

 

 

Rize’ye Nasıl Ulaşılır

 

Rize’ye Nasıl Ulaşılır

Rize’ye Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden otobüs vasıtası ile ulaşım hizmeti mevcuttur. Bunun yanında karayolu yerine havayolu ulaşımını tercih edenler için ise Trabzon Havalimanı aktarmalı olarak Rize’ye ulaşım sağlanabilmektedir.

 

 

 

 

 

Rize’nin Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri

Rize’nin Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri

Yeşilin adeta her tonunun yer aldığı bir renk deryası olan Rize’de gezecek birbirinden güzel konumlar mevcuttur. Rize yeşilin ve mavinin bin bir tonunu adeta yan yana getirmektedir. Rize’nin merkezinde gezilip görülmesi gereken birçok mekân mevcuttur. Bunun yanında temiz havası ve soğukluğu ile ünlenmiş yaylaları da Rize’de mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerdir. Rize’deki gezilip görülmesi gereken yerleri kısaca ifade etmek gerekirse; Rize Kalesi, Tarihi Rize Çarşısı, Rize Müzesi, Fırtına Deresi, Ayder Yaylası, Zil Kalesi, Kaçkar Dağları, Anzer Yaylası olarak sıralanabilir.

 

 

 

Rize’ye Özgü Yöresel Yiyecekler

Rize’ye Özgü Yöresel Yiyecekler

Türkiye’nin her yöresinde olduğu gibi Karadeniz yöresinin incisi olan Rize’de de Rize’ye özgü birçok yiyecek mevcuttur. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan yöresel yiyecekler hakkında iller arasında belli başlı yiyeceklerin kendilerine ait olduğuna dair çeşitli tartışmalar sürse de bu durum çözüme kavuşmamış olup çeşitli yöresel yiyecekler birçok ile mal edilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak Rize iline özgü yöresel yiyecekleri kısaca sıralamak gerekirse; Kavurmalı pide, çay, baston simidi, mıhlama, pancar çorbası, hamsili pilav, laz böreği, baston ekmeği olarak ifade edilebilir