• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Oslo’da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Norveç’in en büyük kenti ve başkenti olan Oslo’da bir seyahate çıkmaya hazır mısınız? Bugünkü rotamızı dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo’da unutulmayacak bir seyahate çeviriyoruz. Refah seviyesi bu kadar yüksek olan bir şehrin görülüp gezilecek yerleri nasıl olur merak ediyorsanız haydi buyurun sizlere özel hazırladığımız listemize.

Opera House

Hem manzarası hem de görüntüsü ile görenleri büyüleyen bu binaya giriş ücretsiz. Pek çok organizasyonunda ev sahipliği yapan bina 1100 odadan oluşuyor. İtalya’dan getirilen mermer ve beyaz granitler ile çevrilen binanın görkemli göz kamaştırmaya yetiyor da artıyor bile. İşin ilginç tarafı da bu bina bir tasarım yarışmasında 350 tasarım arasından seçilip yapılıyor. 2008 yılında da Dünya Mimarlık Festivali Kültür Ödülü’nü kapıyor. O nedenle dünyaca ünlü binayı görmeden şehirden ayrılırsanız çok üzülürsünüz.

Viking Gemi Müzesi

20. yüzyıl başlarında inşa edilen müzede şehirde yapılan kazıda bulunan Viking gemileri sergileniyor. Bunların arasında en dikkat çeken Oseberg, Tune ve Gokstad oluyor. Burada bir detay vermek gerekirse Oseberg Gemisi dünyanın en büyük gemi kazısı olma özelliğine sahip. Yine aynı kazılarda bulunan cenaze salı, cenaze arabası, Viking kişisel eşyaları, çadır parçaları ve o dönemde kullanılan eşyalar gibi eserleri de görebiliyorsunuz. Müze sabah 09.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında tüm yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. 

Oslo Katedrali

1697 yılına ait olan bu kutsal mekân yıllar içinde pek çok kez restore edilmiş ve şu anki haline getirilmiş. İç kısımları içinde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra düzenlemeler yapılıyor. Katedral elbette ki dini açıdan önemli bir yer ancak içeri de fazlası ile dikkat çeken noktalar tunç desenli ana kapısı, içeride bulunan barok resimler ve detaylı süslemeleri ile vitrayları oluyor. Burayı detaylıca gezdikten sonra hemen yakınında bulunan eski kilise duvarının yanındaki kafelere uğrayıp bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.

Vigeland Heykel Parkı

Tamı tamına 650 adet heykelin bulunduğu bu park en fazla turist alan yerlerin başında geliyor. Granit, bronz ve ferforjeden yapılan birbirinden güzel heykeller, Gustav Vigeland’ın elinden çıkmış şahane eserlerden oluşuyor. 5 farklı gruba ayrılan heykeller ilk defa 1949 yılında yapımına başlanıyor ve bu gurupta en çok ilgi çeken heykel bölümü, insan döngüsünü anlatan kısım. Bu grupta 121 insan bedeni yaşamsal döngüyü anlatacak şekilde yapılmış ve boyutları 16 metre yüksekliğe sahip. Sanatseverlerin içinden çıkmak istemeyeceği bu şahane sanat parkını görmeden şehirden ayrılmak çok büyük bir eksiklik olacak.

Akershus Hisarı

13. yüzyıla ait olan bu kale, limana karşı yapılan şahane surları ile o kadar çok dikkat çekiyor ki büyülenip bir karış açıkağızla dolanmamak neredeyse imkânsız bir olay. İnanılmaz bir manzaraya sahip kalede bir müze var. İsmi Norveç Direnişi olan müzeyi gezerseniz Almanya işgali hakkında çok fazla bilgiyi öğrenebiliyorsunuz. Hem kültür hem de tarih dolu bir seyahat geçireceğiniz aşikar.

Kraliyet Sarayı

173 odadan oluşan bu saray 1825 yılında yapılan en şahane binalardan biri. Saray içine girmek yasak ancak bahçesinde yapılacak gezinti bile o görkemi tatmaya yetip artıyor. Yeşil tonları ile donatılan kocaman bahçede askerlerin nöbet değişimi bir seremoni ile yapılıyor. İzlenmeye değer bu nöbet değişimini görmeden sarayın bahçesinden ayrılmayın. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz alanda fazlası ile turist ile karşılaşacaksınız çünkü insanlar bu görkemli yapının yakınlarında olmaktan çok hoşlanıyor.

Oslo Belediye Binası

Şehirde o kadar fazla görkemli yapı var ki, insan hangi birini gezeceğini şaşırıyor hakikaten. Kentin en görkemli yerinde bulunan belediye binası iki adet büyük kuleden oluşuyor ve bir kulede devasa bir saat mevcut. Diğer kulede 38 adet çan bulunuyor ve çalındığı zaman resmen tüm liman çan sesleri ile inliyor. Tamamen kırmızı tuğla ile dış cephesi kaplanan belediye binası, 2 mimar tarafından kare şeklinde tasarlanmış bir bina.