• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 6,293 milyon

Yüzölçümü : 1.760.000 km²

Para Birimi : Libya Dinarı

Resmi Dil : Arapça

Telefon Kodu : +218

Saat Farkı : (GMT+2) 1 saat fark. Türkiye saati Libya saatinden 1 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Trablus Büyükelçiliği, Misurata Başkonsolosluğu görev bölgesindedir.

Kıta : Afrika

Vize Durumu : Vizesiz / 90 gün

Libya Hakkında

Libya, Kuzey Afrika’nın Mağrip Bölgesi’nde bulunur. Ülkenin sınırları kuzey tarafta Akdeniz, doğuda Mısır, güneydoğu tarafta Sudan, güneyde Nijer ve Çad, batıda ise Cezayir ve Tunus ile çizilmiştir. Libya, Afrika’nın en büyük dördüncü ülkesiyken dünyanın da en büyük on altıncı ülkesidir. Ülke aynı zamanda dünyanın en büyük onuncu petrol rezervlerine sahiptir. Libya üniter geçici parlamenter Cumhuriyet ile yönetilir. Ülke kuzeybatıda Trablus, güneybatıda Fezzan ve doğuda Sirenayka olmak üzere üç bölgeye ayrılır. Ülkenin başkenti Trablus’tur. Ülkenin resmi dili Arapça ve Berbericedir. Ülkenin büyük şehirlerinde yaygın bir şekilde İngilizce ve İtalyanca konuşulur.

Devletler iç savaşın sürmesi, sosyal ve siyasal istikrarsızlığın olması gibi nedenlerden dolayı Libya seyahatlerine sıcak bakmazlar. Ülke kültürel yönden Maghrebian komşu devletlerine benzer. Aynı zamanda İtalyan sömürgesine maruz kaldığından dolayı da İtalyan kültüründen etkilenme yaşamıştır. Kaddafi’nin (Eski Libya Lideri) diktatörlüğü ve alt yapı geliştirmedeki eksikliğinden dolayı kültürel baskı meydana gelmiştir ve bu sebeple sadece birkaç tane tiyatro ve sanat galerisi vardır.

Ülkedeki asıl yerliler Berberi kabileleridir. Yirminci yüzyıla dek Libya topraklarında özel bir devlet kurulmamıştır. Ancak Antik çağlardan bu zamana dek, bu topraklara Kartacalılar, Fenikeliler, Büyük İskender Orduları, Yunanlılar Ptolemaus Hanedanı ve Romalılar, İtalyanlar, Arap-İslam İmparatorluğu, Osmanlılar ve daha pek çok topluluk hâkim olmuştur.

Libya, II. Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika’nın önemli bir savaş alanı haline gelmiştir. 1951 yılında da bağımsız bir krallık olmuştur. 1969 senesinde Kral İdris, (bağımsızlıktan sonraki ilk kral) askeri bir darbeyle devrilmiştir.  Ancak en mühim darbe ise Muammer Kaddafi’nin, ayaklanma ile linç edilerek öldürülmesidir. Ayaklanma NATO desteklidir. Libya, bu zamandan sonra hep istikrarsız dönemler yaşamıştır.

Libya’da Şehir içi Ulaşım

Ülke, yerli ve uluslararası tren alt yapısına sahip değildir. Bu nedenle ülkede bulunan turistler için en iyi ulaşım yolu, beyaz-siyah renklerde olan taksilerdir. Ülkenin büyük şehirleri arasında da otobüs seferleri düzenlenir.

Libya’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Libya’da Akdeniz iklimi ve çöl iklimi bölgelere göre hakimiyet gösterir. Akdeniz iklimi kuzeyde orta sıcaklıklar sağlarken, çöl iklimi merkezde yıl boyunca kuraklık meydana getirir. Ülkenin kıyı kesimlerinde kış dönemi boyunca yağışlar görülür. İlkbahar ve yaz dönemleri de oldukça sıcaktır. Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman kış dönemi olur. Bu sayede aşırı sıcaklıklardan rahatsızlık duyulmaz. Kasım, şubat, mart ve nisan ayları çok sıcak olmayan aylardır ve bu aylar ülkeyi ziyaret etmek için uygundur.

Libya’ya hem Atatürk Havaalanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan direkt uçuşlar bulunur. Uçuşlar Libya’nın pek çok noktasına yapılabilir ancak çok fazla tercih edilen dört şehir söz konusudur. Bu şehirler; Misurata, Sebha, Bingazi ve Trablus’tur. 

Eğer kişiler Sahra Çöllerine gideceklerse Sebha Havaalanı’na, Akdeniz kıyısına gideceklerse Misurata ’ya iniş yapmalıdırlar.

Libya’da Nerede Kalınır?

Ülkeye giden kişiler genel olarak Trablus’ta konaklarlar. Zaten ülkede gidilmek için tercih edilen pek çok şehirde konaklamayla ilgili sorunlar yaşanmaz. Ülkede genel olarak konaklama ücretleri ne çok ucuzdur ne de çok pahalıdır. Konaklama için şehir merkezlerinin seçilmesi, gidilecek yere ulaşım sağlama açısından avantajlı olur. Kişiler kendi bütçelerine uygun olan bir otel rahatlıkla bulabilirler.

Libya’da Gezilecek Yerler

Libya, tarih boyunca farklı çekişmelere konu olmuş bir ülkedir. Bölgede tarihi ve turistik açıdan gezilecek önemli noktalar bulunur. AcacusDağları, ülkenin çöllerle kaplı olan alanında yer alan bir sıradağ topluluğudur. Bu dağlar dev kayalıklar ve şahane vadilerle ünlüdür. Hatta bölgede MÖ oyulmuş kayalar mevcuttur. Bölgede kaya sanatı çalışmalarına rastlanmıştır ve bu çalışmaların sınırı MÖ 10 bin ve MS ilk asır aralığıdır. Kaya çizimlerinin bulunduğu alan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. UNESCO yaptığı araştırmalarda at, fil, zürafa gibi hayvan figürlerinin aksettirildiğini ortaya çıkarmıştır. Tarih meraklılarını cezbeden Acacus Dağları, dünyaca ünlenmiş bir bölgedir ve bu bölge mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kızıl Kale Müzesi ya da Assaraya Al Hamra Müzesi diye anılan bu yer 1919 senesinde inşa edilen kalenin müzeye dönüştürülmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Ülkenin bağımsızlık devrine ve beş bin yıl evveline ait eserler müzenin bünyesinde bulunur. Bunun dışında başkent Trablus’ta bulunan Gurgi Camii de görülmesi gereken yerlerden biridir. Cami 1795-1832 yılları arasında inşa edilmiştir. Ülkenin tarihi yerlerinden biridir ve oldukça ilgi çekicidir. Romalılara ait antik bir kent olan LeptisMagna, Akdeniz’in en muhteşem ve bozulmamış olan Roma kalıntılarının ev sahibidir. Antik kentin geçmişi MÖ 1000’li yıllara dayanır. Burası ülkenin en turistik yerlerindendir. Diğer antik bir bölge de Sabratha’dır. Bu antik alan MÖ 500’lü yıllarda kurulmuştur. Sabratha, 1982 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini almıştır.

Tarihi Roma sitelerinden biri olan Kirene, yemyeşil bir vadi içerisinde bulunan antik bir kenttir. MÖ 630 yılında kurulmuş olan kent Romalıların en değerli yaşam alanlarından biri olmuştur. Görülmesi gereken bir diğer yer de hem başkentin hem de ülkenin en değerli meydanı olan Şehitler Meydanı’dır. Osmanlı İmparatorluğu zamanına ait olan Murzuk Kalesi, bölgenin savunması amacıyla yapılmıştır. Burası Türklerin bıraktığı en şahane yerlerden biridir. Duvarlarda Müslümanlara ait mezarlar vardır. Libya seyahatinde uğranılması gereken alanlardan biridir.

Bingazi halkının en güzel dinlenme alanı ve en popüler buluşma noktası olan 23 Temmuz Gölü, 1870 senesinde Roma Katolik Kilisesi olarak inşasına başlanıp 1990-2000 yılları arasında camiye çevrilen Trablus Camii(Katedral), II. Dünya Savaşı’nda hayatını yitirmiş olan yaklaşık 2282 askerin yattığı Tobruk Savaşı Mezarlığı da ülkede sık ziyaret edilen noktalardır.

Libya’da Yemek Kültürü

Ülke mutfağı, bedevi ile geleneksel Arap mutfağından ve İtalyan mutfağından etkilenmiş durumdadır. Kuzey bölgesinin temel besini makarnayken güney kesimin temel besini ise pirinçtir. Makarnalarda en çok domates sosu tercih edilir ve makarnalar kuzu ya da tavukla servis edilir.

Yöresel tatların içinde elle yenilen Bazeen isimli yemek vardır. Domates sosu ve arpa unundan yapılır. Asida, Bazeen ’in daha tatlı bir halidir. Beyaz undan yapılır ve bal ya da tereyağı karışımıyla servis edilir. Ülkenin aperatif yemekleri arasında popüler olansa, khubs bi’tun isimli ton balıklı ekmektir. Ülke genelinde alkol yasağı bulunur. En popüler içecek çaydır ve ülkede Türk kahvesi de oldukça yaygındır. Ülkedeki tüm şişe sular güvenli olmayabilir. Bu nedenle alırken sormakta yarar vardır.

Libya’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede alkol yasağının olması bir bakımdan gece hayatını pasif hale getirmiştir. Şehirlerde bar, pub ya da disco bulmak çok zordur. Ülkede çöl turları ya da su sporları keyifle yapılabilecek aktiviteler arasında yer alır. Ülkedeki festivaller gelenek ve kültürlere, tarihi gelişmelere ve İslami kutsal zamanlara göre düzenlenir. Eid el Fitr üç gün süren ve zamanı İslami takvime göre değişen bir kutlamadır. Ramazan ayı kutlaması olan bu etkinlikte aileler ziyaret edilir ve yemekler düzenlenir.

Libya’da düzenlenen festivaller;

1.  Ocak

  • Acacus Festivali / Aralık- ocak ayları arasında kutlanır. Festivalde gün batımında müzik şölenleri yapılır.

2.  Mart

  • Nalut Spring Festival / Üç gün süren festivalde yöresel kutlamalar düzenlenir, dans şölenleri ve geçitler yapılır. Festival baharı karşılamak amaçlıdır.

3.  Ağustos

  • Zuwarah Awessu Festivali / Zuwarah kıyı şeridinde, eski Pagan ritüelleriyle düzenlenir. Hayvanlar ve kabileler denize girilerek anılır ve sıcak zamanlarda oldukça farklı bir atmosfer sağlanmış olur. 

4.  Ekim

  • Ghadames Festival / Berberi ve Tuareng kabilelerinin en gözde festivalidir ve üç gün boyunca devam eder. Festival boyunca danslar, şölenler, müzik gösterileri, deve ve at yarışları ile geleneksel yarışmalar yapılır.
  • Liberation Day / Kaddafi aile rejiminin yıkıldığı tarihten bu yana özgürlük festivali olarak kutlanır.

5.  Kasım

  • İslamic New Year / Cami ve aile ziyaretleriyle yapılan İslam yeni yıl kutlamalarıdır.
  • Ghat Festival / Antik Tuareng kabile geleneklerine dayanır. Festivalde deve yarışları yapılır. Ayrıca müzik, dans ve şölenle dolu olan büyük bir açık pazar kurulur. 

Libya’da Alışveriş

Ülkedeki hediyelik eşyalar toplumsal geleneklerle birlikte siyasal hayatı da yansıtır. Koloksiyonerler için oldukça önemli olan Libya pulları en gözde hediyelerden biridir. Antik biçimde takılar ve değerli taşlarla yapılmış olan replikalar da göz kamaştırır.

En yaygın olan ürünler geleneksel renk ve desenlerden yapılmış olan cüzdan, torba ya da çanta gibi deri ürenlerdir. Tunus stilini taşıyan, el emeği olan çömlek ve kilimler sık bulunan dekoratif ürünlerdendir. Ayrıca tek telli Imzad, sadece kadınlar tarafından çalınır ve bu alet Libya geleneğini yansıtır. Hediye almak isteyenler için oldukça güzel bir üründür. Medina’da hediyelik eşya dükkanları oldukça fazladır. Ayrıca SharquiyatShop da uğranılması gereken alışveriş noktalarından biridir.

Libya’da Bilmeniz Gerekenler

Halkın yüzde doksan yedilik büyük bir kesimi, kendisini Müslüman olarak tanımlar. Geriye kalan kısımsa diğer inançlara bağlıdır. Ülke ekonomisi petrol ağırlıklıdır. Ülke Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahiptir. Bu da ülkeye küresel ticarette fayda sağlar. Petrol dışında alçı taşı ve doğal gaz diğer ülke kaynaklarıdır. Ülkede yapılmış olan iç savaş ve siyasi istikrarsızlık maalesef herkesi zora sokar.

Ülke halkı sıcak kanlı ve arkadaş seven kimselerden oluşur. Ülke gelenek ve göreneklerine dikkat etmek mühimdir. Bir erkek ülkedeki bir kadınla göz teması kurmaz, kadına gülümsemez ya da el sallamaz. Bu durum kabalık olarak görülür ve kadın içinde utanç verici olur. Libya’da eşcinsellik yasa dışıdır ve eşcinsel bireyler şeriat hukuk kapsamınca idam edilebilir. LGBTİ üyeleri ülke ziyaretlerinde bu bilgiyi unutmamalıdırlar.

Ülke güvenlik durumu iç savaş nedeniyle çok iç açıcı değildir. Tehlikeli olan dönemlerde ülke ziyaretinden kaçınmak gerekir. Ülkede Kaddafi ve ailesi hakkında konuşmak yasaklanmıştır. İnşallah kelimesi ülkede her şey için kullanılabilir. Takside, garsonla yapılan iletişimde kısaca her yerde inşallah kelimesi duyulabilir. Ülkede selamlaşmak, hal hatır sormak yaygındır. Cuma namazlarına ütülü ve oldukça temiz giysilerle giderler.

Libya’daki önemli günler ve tatiller;

1 Mayıs İşçi Bayramı / Ramazan Bayramı / 12 Eylül Arafah Günü / 16 Eylül Şehitler Günü / Kurban Bayramı / Muharrem Ayı / 2 Kasım Hicri Yılbaşı / 23 Kasım Özgürlük Bayramı / 12 Aralık 1 Rebiul Evvel Hz. Muhammed’in Doğum Günü / 24 Aralık Libya’nın Bağımsızlık Günü / 9 Mayıs Avrupa Günü / 2 Mayıs Ortodoks Paskalya Pazartesisi / 28 Haziran Aziz Vitus Günü / 21 Ekim Anma Günü / 11 Kasım Ateşkes Günü’dür.