• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İki Büyük Şehir ve 4 Tarihi Tren Garı Hikâyesi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

İki Büyük Şehir ve 4 Tarihi Tren Garı Hikâyesi

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul ve başkenti Ankara her zaman tarihleriyle ve gelişmişlikleriyle dikkat çekmektedir. Cumhuriyetin ilanı ve öncesine dayanan tarihleriyle ulaşım seçenekleri de bu iki şehir için oldukça çeşitliydi. Fakat bu yazımızda size bu iki büyük şehrin yaşayan tarihleri olan ve simgeleri haine gelen tren garlarından söz edeceğiz. İki büyük şehrin simgesi haline gelen tren garlarına ve tarihlerine gelin beraber göz atalım.

1-) HAYDARPAŞA GARI – İSTANBUL

2-) SİRKECİ GARI – İSTANBUL

3-) ANKARA GAZİ GARI – ANKARA

4-) YENİ ANKARA GARI – ANKARA

Haydarpaşa Garı- İstanbul

Haydarpaşa Garı- İstanbul

İstanbul’un simgesi haline gelen tren ve demiryolları denilince ilk akla gelen yapı şüphesiz Haydarpaşa Garı’dır. Türkiye’deki tren garları arasında en görkemli ve büyüğü olan Haydarpaşa Tren Garı yapımı 1908 yılında tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

Alman Rönesans döneminden izler taşıyan bu tren garı U planına göre yapılmıştır. 5 katlı olan Haydarpaşa Garı’nın her katında koridor etrafında sıralanmış ofisleri ve büroları bulunmaktadır

Kuzey cephesi yolcu peronlarına bakmaktadır ve güney cephesi ise denize bakmaktadır. Çatı katına kadar çıkan merdivenlerin bulunduğu Haydarpaşa garı günümüzde kullanılmamaktadır. Günümüzde müze ve sergi alanı olarak kullanılan gar içerisinde hizmet veren restoranlar da bulunmaktadır. Restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Sirkeci Garı- İstanbul

Sirkeci Garı- İstanbul

Günümüzde metro bağlantısıyla hala hizmet vermeye devam eden Sirkeci Garı, 1890 yılında ina edişmiş ve inşasıyla da çok ses getirmiştir. Avrupa’da inşa edilen tren garlarının Sirkeci Mimarisinden etkilenmiştir. Sirkeci Garı, dikdörtgen eklinde planlanmış ve her iki girişinde de birer kuzeye sahiptir. Klasik Osmanlı dönemi kubbelerinin yer aldığı süslemeleriyle görenleri büyüleyen Sirkeci Garı günümüzde sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Birçok festivale de ev sahipliği yapan Sirkeci Tren Garı şehir içi hatlarında yeniden hizmet vermesi beklenmektedir.

Ankara Gazi Garı- Ankara

Ankara Gazi Garı- Ankara

Burhanettin Tamcı’nın projelendirdiği Ankara Gazi Garı, 1926 yılında inşası tamamlanarak hizmete açılmıştır. Mimarinin geliştiği dönemde inşa edilen bu gar, ulusal olarak Türk Mimarisinin şekillendiği döneme ait ilk yapılardan birisi olmasıyla da dikkat çekmektedir.  Diğer garlardan farklı olarak kare şeklinde planlanmış bir giriş alanına sahip Ankara Gazi Garı, geleneksel motiflerle süslenmiştir. Kütahya çinileriyle süslenen gar günümüzde daha ok sergi alanı olarak da hizmet vermektedir.

Yeni Ankara Garı- Ankara

Yeni Ankara Garı- Ankara

Ankara’da döneminde en son yapılan gar olmasından dolayı yeni gar ismini alan Yeni Ankara Garı yapımı 1930 yılların ortalarına denk gelmektedir. Mimar Akalın tarafından tasarlana  modern yapısıyla dikkat çeken Yeni Ankara Garı, girişiyle dikkat çekmektedir. Yüksekliği üç kat civarında olan bir girişe sahiptir ve yanlarında simetrik yapılara sahiptir. Girişinde anıtsal sütunların kullanıldığı Gar her iki yana doğru uzayan farklı mimarisiyle görenleri büyülemektedir. Dönemine göre oldukça modern ve farklı tarz mimarisiyle dikkat çeken bu gar Ankara’nı merkezi olan Ulus semtinde yer almaktadır. Günümüzde hizmet vermeye devam eden Yeni Ankara Garı, eski trenlerin yanı sıra hızlı tren seferlerine de ev sahipliği yapmaktadır.