• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Hacı Sabancı Camii

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Hacı Sabancı Cami

Hacı Sabancı Camii'nden göz alıcı bir manzara

Adana’nın Reşatbey semtinde yer alan ve 1988 yılında temelleri atılıp 1998 yılında hizmete açılan Hacı Sabancı Cami, 52.600 m2 toplam alanı, 6.600 m2 kapalı alanı ve 28.500 kişiye ibadet imkânı sağlamasıyla Türkiye ve Orta Doğu’nun en büyük camisi olma özelliğini taşımaktadır. Seyhan Nehri’nin batısında ve Merkez Park’ın güneyinde yer alan cami, yapımının Hacı Sabancı tarafından yüzde 50’lik bölümü karşılandığı için ölümünden sonra ailesi tarafından da masrafı ödendiğinden dolayı caminin adı Hacı Sabancı Merkez Cami olmuştur. Merkez Cami Adana ile bütünleşmiş bir mimari yapıdır.

Hacı Sabancı Camisi’nin Mimarisi

Mimar – Mühendis Necip Dinç tarafından yapılan Hacı Sabancı Cami, konumu ve görselliğiyle Adana’nın bir simgesi haline gelmiştir. Klasik Osmanlı mimarisinin kullanıldığı cami, görünümü ile Sultan Ahmet Cami’ne, plan ve iç mekân olarak ise Selimiye Cami’ne benzetilmektedir. 32 metre çapındaki ana kubbesi ile 4 yarım kubbe, 5 kubbe ve 6 minaresi bulunan Hacı Sabancı Cami’nin 4 ders odası, 10 itikaf odası, imam ve müezzin odaları, sohbet odaları ve şadırvanı da mevcuttur. Mimarisinin detaylarında ipuçları olan camide, 4 yarım kubbe, 4 halife ve 4 mezhebi, 5 kubbe, İslam’ın 5 şartını ve 6 minare de İmanın 6 şartını temsil etmektedir. Sekiz fil ayağı üzerine oturtulan görkemli 32 metre çapındaki ana kubbesinin 32 farzı ifade ettiği caminin avlusunda 28 kubbe bulunmakta ve bu kubbeler de Kur’an’da adı geçen 28 peygamberi yansıtmaktadır. Mimarisinde yer alan ince ayrıntılarından biri olan ana kubbedeki 40 pencere Hz Muhammed’in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekât namaz ile 6 minaresinin 99 metre olması ise Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelmektedir.

Hacı Sabancı Camisi’nin Süslemeleri

Cami içerisine uygulanan İznik çinilerinden yapılan süslemelerden olan caminin kıble cephesinde yer alan Kur’an-ı Kerim ayetlerinin bulunduğu 4 adet pano dünyanın en büyük cami panoları olmakta ve caminin değişik yerlerinde yer alan 130 civarında hadis de caminin içsel güzelliklerini oluşturmaktadır. Mimar Nakkaş Semih İrteş’e ait olan nakış eserleri ve çini desenleri, caminin ihtişamını gözler önüne sermektedir. Hat eserlerinin tamamını hattat Hüseyin Kutlu’nun yaptığı Hacı Sabancı Cami’nde Nihat Kartal Usta tarafından yapılan mihrap, minber, kürsü, taç kapı ve diğer kapıların mermer olarak tasarlanması da Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan camilerle benzerlik taşımasını sağlamaktadır. Ahşap kapılarının el emeği ile şekillendirilmiş küçük ahşap parçaların, çivi ve tutkal kullanmadan geçme tekniğiyle bir araya getirilmesinden oluşturulan bir tarz olan kündekari tarzında Ahmet Yılçay Usta tarafından uygulanan camide, vitraylar Abdulkadir Aydın Usta ve taş süsleme sanatı olan mukarnas işleri ise Ali Turan Usta tarafından tasarlanmış ve yapılmıştır. Sebil Çeşmesi’nden özel dini günlerde bal şerbeti sunulan cami, Adana’nın gözbebeği olmaktadır.