• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünya’da ki İlk Kedi Kafeler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Hayvan sevgisi bir başkadır ama kedi sevgisi bambaşkadır diye düşünüyor ve kediler olmadan bir hayatın çok da tadı olmayacağını düşünüyorsanız, bu yazımız tam size göre. Dünyanın dört bir köşesinde kahvenizi içip kedi mırıltıları eşliğinde kitabınızı okuyabileceğiniz ilk kedi kafeleri sizler için sıraladık.

Café & Cats 1998 – Taipei

Cafe Cats 1998–Taipei

İlk kedi kafe olan Cat Flower Garden, 1998 yılında Taipei’e hizmet vermeye başlamıştır. Bu dönemde hayvan hakları çok yaygın olsa da bir kedi kafe olarak hizmet vermek için geniş bir vizyon ve çılgın bir kedi severliğin beraberinde olması gerekir.

Cat Flower Garden 20 yıldır sokak kedilerine ev sahipliği yapması buranın en güzel özelliğidir. Tabi kendi kedinizin sosyalleşmesi içinde bu kafeyi tercih edebilirsiniz. Yerel halka beraber kedi sever turistlerin de tercih etmesiyle de Dünya’da en ünlü kedi kafe olarak tarihe geçmiş ve günümüzde de hala Taipei’de kedi severlere ve sokak kedilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Neko no Jikan – Osaka

Neko no Jikan – Osaka

Tayvan’dan sonra Japonya’da açılan Neko no Jikan, kedi kafe olarak 2004 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Japonya’nın ilk kedi kafesi olan bu kafenin diğer bir özelliği de tamamen Japon geleneklerine göre düzenlenmiş olması.

Temizlik, titizlik ve aynı zamanda da saygının ön planda olduğu bu ülke de kafe ye girmeden önce ayakkabıların çıkarılması, ellerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bu kafede sadece kedilerle zaman geçirmek isteyebilirsiniz fakat her durumda da ödeme yapmak zorunda olmanız biraz farklı gelebilir fakat kedilerin masraflarının karşılanması içinde bu durum son derece uygun.  Kafe girişinde sadece kedileri sevmek için geldiğinizi belirtmeniz durumunda veya bir şeyler içip atıştırmalık keklerin tadına bakmak isteseniz bile yine de girişte ödemenizi yaptıktan sonra içeriye girebilirsiniz.  Sonrası doyasıya kedi mıncırmasıyla geçen huzurlu dakikalarla sizi baş başa bırakıyoruz.

Cat’s Republic – St. Petersburg

Cat’s Republic – St. Petersburg

Tayvan, Japonya derken Avrupa durur mu dersiniz. Biraz geç kalınsa da 2012 yılında Avrupa’nın ilk kedi kafesi St. Petersburg’da hizmet vereye başlamıştır.

2016 yılında da Avrupa’nın ilk kedi kafe olmasının yanı sıra Avrupa2nın en büyük kedi kafesi olarak hizmet vermeye devam eden ve günümüze kadar 60 ‘ dan fazla şubeyle hizmet vermeye devam etmektedir.

Kedi Cumhuriyeti’ne sizi karşılayan bir görevli eşliğinde çok küçük bir miktar ücret karşılığında vizenizi aldıktan sonra girebilir ve kedi mıncırmanın, mırıldamalarının keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.