• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Belçika’nın Modern Yüzü: Liege

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Belçika’nın en büyük üçüncü şehri olan Liege, çoğu insanın tatil planlamasında üst sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni ise şehrin tarihi yapısını günümüze kadar koruyabilmesi. Orta çağdan kalma katedraller ve bazilikaların bulunduğu Liege, sanatseverler için de birçok farklı alternatif sunuyor. Ayrıca önemli bir sanayi şehri olan Liege’de Valon yaşam kültürüne de tanıklık edebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Liege’de gezilecek yerlerin başında, 16. yüzyılda inşa edilmiş olan Princes-Evéques Sarayı geliyor. Geçmişte piskoposlar için inşa edilen saray şimdilerde ise Valon hükümet binası ve hukuk mahkemesi olarak kullanılıyor. Sarayın içi de ziyaretçilere kapalı.

Liege’de Valon yaşam kültürüne dair izler görmek mümkün. Bu kültürü daha iyi tanımak isteyenler içinse Valon Yaşam Müzesi bulunuyor. İçerisinde birçok materyalin bulunduğu müze, 17. yüzyılda yapılan eski Minorite Manastırı’nın içerisinde yer alıyor.

Tarihe tanıklık etmek isteyenler Saint-Barthelemy Kilisesi’ni ve Saint-Martin Bazilikası’nı ziyaret edebilir. Tarihi yapılardan uzaklaşıp doğayla iç içe bir tatil hayal edenlerse mutlaka Ourthe Köyü’nü ziyaret etmeli. 130 kilometrelik nehrin yanına kurulmuş olan köyde orman içi yürüyüşleri düzenleniyor, nehirde kanoyla ufak bir gezintiye çıkabiliyorsunuz.

Yapılacak Aktiviteler

Liege’ye giden bir turistin istediği herhangi bir aktiviteyi yapamam şansı bulunuyor. Şehirde gezilecek birçok tarihi yapı ve müzenin yanı sıra eğlence alanları ve sanat aktiviteleri de oldukça fazla. Sakin havası ve nehre kıyısı olmasıyla Liege, ziyaretçilerine eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor.

Yeme İçme

Belçika mutfağına ait her ürün Liege sokaklarında kolaylıkla bulunabiliyor. Liege’nin kendi ismini verdiği ve ülkede bir hayli popüler olan bir de yemeği var. Karamelize edilmiş gözleme olan Gaufre de Liege’nin yanı sıra pralinler ve bouketes’i de mutlaka deneyin.

Her ne kadar gezilip görülmesi çok tatlı olsa da Liege’de restoran fiyatları yer yer acı olabiliyor. Orta seviye bir restoranda yediğiniz yemek için ortalama 25 ile 50 avro arasında bir ücret ödüyorsunuz. Yine yanına bir alkollü içecek söylediğiniz fiyat 15 avro civarında artıyor. Bütçesinin çoğunu yemeğe harcamak istemeyenler içinse Snackbars’lar oldukça uygun. Ortalama 5 avroya bir kişi rahatlıkla doyabiliyor.

Konaklama

Liege gittiğinizde düşünmeniz gereken en son şeylerden bir tanesi konaklama. Şehirde konaklamak için 100’ü aşkın seçenek bulunurken gezilecek ve görülecek yerlerin çoğunun şehir merkezinde yer alıyor olmasından ötürü merkezi bir yerde kalmanız sizin de yararınıza olacaktır. Turistlerin yoğun olduğu yaz aylarında Liege’e giderseniz, otel, pansiyon, apart hotel tarzı yerlere ortalama 100 ile 500 avro bir ücret ödemeniz gerekir. Hosteller, daha düşük hizmet verse de fiyatları da ona göre daha uygun. Geceliği ortalama 10 – 50 avro aralığında bir hostelde kalabiliyorsunuz.

Alışveriş   

Liege’de bir restoranda yemek yemek kadar alışveriş yapmak da oldukça pahalı. Özellikle Cathedrale ve Place Saint Lambert bölgelerinde birçok uluslararası mağaza ve butik bulunuyor ve ürünlerini oldukça yüksek fiyatlardan satıyor. Bu nedenle Liege’de daha çok pazarlar tercih ediliyor. Her cuma ve cumartesi bit pazarı kuruluyor ve bu pazarlarda yiyecek, giyecek ve hediyelik eşya tarzında ürünler alıcısıyla buluşuyor. Pazar günleri ise yerel halkın büyük ilgi gösterdiği ‘Marche de la batte’ kuruluyor.

Eğlence ve Gece Hayatı

Liege’de gece hayatı genelde öğrencilerin akın ettiği ‘Le Carre’ bölgesinde yoğunlaşıyor. ‘Place du Marche’ gece kulübü arayanlar içinbirinci tercih olarak göze çarpıyor. Liege’de gece hayatının yoğun yaşandığı yerlerden bir diğeri de ‘La Zone’ bölgesidir. Ancak burada yer alan kulüpler oldukça pahalı ve yer altı müziğini benimsemiş bir kulüp kültürü bulunuyor.

Ulaşım

Liege’e Türkiye’den karayolu ile gidebileceğiniz gibi en çok tercih edilen ulaşım şekli genellikle uçak oluyor. Türkiye’nin birçok farklı şehrinden Liege’e direkt ya da aktarmalı uçuş bulunurken, fiyatlar da 500 TL ile 1.300 TL arasında değişkenlik gösteriyor.