• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ardahan Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Ardahan ülkemizin en yüksek illerinden birisidir ve dört tarafı dağlarla çevrili farklı doğal yapılara sahip muhteşem bir bölgesidir. Yüksek olmasından dolayı kışlarının sert geçmesi ile bilinir ve ayrıca şehrin hemen hemen merkezinde yer alan Çıldır Gölü ve şehrin içinden geçen Kula Nehri kış mevsiminde donar. Kışın Ardahan'da yapılabilecek olan en zevkli şeylerden biri Çıldır Gölü üzerinde atlı kızaklarla gezmektir. Bu yüksek ve soğuk kentimizde gezilip görülmesi gereken pek çok yer vardır. 

 

Ardahan'ın Tarihi Yerleri

 

Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılan Ardahan Kalesi, bazalt taşından inşa edilmiş yüksek sur duvarlarla kaplıdır. 16. yüzyılda yapılmış olsa da bu bölgenin tarihi geçmişinin çok daha eski zamanlara dayandığı kalıntılardan anlaşılmaktadır. Her ne kadar kalenin kendisi dikdörtgen biçiminde ise de kuleleri çokgen şeklinde inşa edilmiştir. Çıldır ilçesinde Karaçay Vadisi'nde bulunan Şeytan Kalesi ise Urartular zamanından kaldığı tahmin ediliyor.

ardahan tarihi ile ilgili görsel sonucu

Ardahan'ın en eski tarihi eserleri ise Taşköprü köyündeki çok büyük bir kayanın üzerinde yazılmış olan kitabelerdir. Haşimoğlu Rasim Bey Konağı ise Ardahan'ının Batılık mimarisini temsil eden tarihi eserleri arasındadır. Savaşır, Kinzi, Sevimli ve Kalecik kaleleri, Posof Merkez Cami, Mevlit Efendi Cami ve Dursun Soylu Konak da Ardahan'ın diğer tarihi eserleri arasındadır.  

 

Çıldır Gölü ve Mağaralar

 

Ardahan'ın en büyük gölü, Doğu Anadolu'nun ise Van Gölü'nden sonraki en büyük gölü Çıldır Gölü tektonik şekilde oluşmuş göller arasındadır. Gölün manzarası sonbaharın sona ermesiyle birlikte donmasıyla daha da muhteşem hale gelir. Kışın bu gölde atlı kızaklarla gezmek ve kızak yarışları izlemek çok zevklidir. Ayrıca gölün altında İlkçağlardan kalma bir Akçakale Ada Şehri bulunduğu da biliniyor.

çıldır gölü ile ilgili görsel sonucu

Çıldır ilçesinde bulunan Övündü Mağaraları kalker kayaların oyulmasıyla oluşmuştur ve Ardahan'ın doğal güzellikleri arasındadır. Yalnızçam, Okçuoğlu, Bilbilan yaylaları da görülmesi gereken doğal güzelliklerdir. Yalnızçam Yaylası'nda kayak ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ayrıca Ardahan yaylaları el değmemiş ve yüksek rakımlı manzaralarıyla görülmesi gereken yerler arasındadır. Aktaş Gölü de Çıldır'dan sonra Ardahan'ın en büyük göllerinden birisidir. 

 

Ardahan'da Şenlikler

 

Ardahan'a yazın gidecekler için temmuz başında yapılan ve Ardahan yaylarında gezinen kuzuların sütünden yapılan kaşar peyniri için düzenlenen Göle Ulusal Kaşar Şenlikleri görülmesi gereken etkinlikler arasındadır. Ardahan'ın bir diğer ilgi çekici festivali ise aşıklık geleneğini yaşatan ve şehir merkezinde şubat ayında düzenlenen Aşık Şenlikleri'dir. Ayrıca bölgenin güzel ballarını tanıtmak için yapılan Bal Festivali de ağustos ayında düzenlenir.

 

Ardahan'a gidecek olanlar için şehrin kış aylarının çok sert geçtiği bilinmelidir. Yüksek yaylalarda et ve süt ürünleri çok daha lezzetlidir, bu yüzden Ardahan mutfağı gelenleri memnun eder. Kaz eti, tandır ve dolma kebapları ve kesme aşı denenmesi gereken en lezzetli yemekleri arasındadır.