• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Aksaray Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Aksaray ili bulunduğu yer açısından tarih boyunca dikkat çekmiştir. Hem İpek Yolu üzerinde bulunması hem de Anadolu'nun neredeyse tam merkezinde yer alması bu ilin tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Aksaray deyince akla ilk gelen yer Ihlara Vadisi'dir. Ama Aksaray'da görülmesi gereken başka yerler de bulunuyor. Aksaray'da gezilecek yerler konusunda birçok öneri bulabilirsiniz. 

 

Ihlara Vadisi

 

Henüz görmediyseniz Ihlara Vadisi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunur. Ihlara kasabasında ve Hasan Dağı eteklerinde yer alan bu vadi içerisinde bulundurduğu çok sayıda kilise ile göz kamaştırıyor. Ayrıca yaklaşık 200 metre derinliğinde bir kanyon oluşturan bu vadi Tuz Gölü'ne kadar uzanıyor. Burası tarihte dini açıdan önemli bir merkez kabul edilmiş. Vadinin sağ ve sol yamaçları boyunca orta çağ ve aha eski dönemlerin mimari yapısını temsil eden çok sayıda farklı yapıda kilise uzanıyor. Bazı kiliselerde Hıristiyanların önemli günlerini temsil eden göz kamaştırıcı freskler yer alıyor. Muhteşem bir dinlenme ve ibadet mekânı olabilecek olan bu vadi savaş zamanlarında sığınmak için de kullanılmış. Yaklaşık olarak 14 kilise ayaktadır, özellikle 10 tanesinin rengarenk görünümü ve mimarisi görenlerin gözlerini kamaştırır.

Ihlara Vadisi ile ilgili görsel sonucu

Nora Antik Kenti 

 

Hasan Dağı'nın eteklerinde yer alan Nora Antik kenti de çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Hem Romalılar hem de Bizanslılar için önemli olan bu kentte halen Bizans dönemine ait kilise kalıntıları bulunuyor. Ama kilisenin bazilikası günümüze kadar korunamamıştır. Bu kentte halen kazı çalışmaları devam ediyor, ayrıca Hasan Dağı'nda dağcılık yapmaya gelenler için de önemli bir durak noktası. Aksaray'ın en önemli dağı olan Hasan Dağı da Türkiye'de bulunan ve genç kabul edilebilecek volkanik bir dağ. 

Nora Antik Kenti ile ilgili görsel sonucu

Zinciriye Medresesi

 

Aksaray tarihi yapılar açısından çok zengin. Bu yapılardan birisi de 15. yüzyılda inşa edilen Zinciriye Medresesi. Tuğla ve kesme taştan yapılmış olan bu medrese revaklı bir avluya ve dört eyvanlı planı ile ve de Selçuklu motiflerinin inceliği ile dikkat çekiyor. 20. yüzyılın başına kadar bir medrese olarak eğitim amacıyla kullanılmıştır.

Zinciriye Medresesi ile ilgili görsel sonucu

Güzelyurt Evleri

 

Kurtuluş Savaşı sırasındaki mübadele döneminde Rumlar'ın Yunanistan'a göçmesi ile bu evlere oradan gelen Türkler yerleşmiş. Kayalara oyularak inşa edilmiş olan her bir evin yapım tarihi kapısına işlenmiş. Ön cephelerinde yer alan işlemelerle dikkat çeken ve mimarisi büyüleyici olan bu evler şu sıralar butik otel olarak kullanılıyor.

Güzelyurt Evleri aksaray ile ilgili görsel sonucu

Aksaray'ın Diğer Tarihi Mekanları

 

Aksaray'da çok sayıda tarihi bina yer alıyor. Freskoları ile dikkat çeken ve eskiden bir manastır olarak kullanılan Sümbüllü Kilise de Aksaray'daki önemli mekanlardan birisidir. Freskolarında yer alan işlemler Hıristiyanlar için tarihi önemi olan anları tasvir ediyor. Acemhöyük ise tarihi bir ören yeri olarak Tunç Çağı'na kadar giden süs eşyaları, çanak, çömlek ve heykelcikler çıkarılan bir yer. Son olarak Aksaray merkezde yer alan kızıl taşlardan inşa edilmiş minaresi eğri olan Eğri Minare de görülmesi gereken yerlerden birisidir.