• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Afyonkarahisar’da Yapabileceğiniz Aktiviteler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Kaplıcaları ve de tarihi zenginlikleriyle bilmen Afyonkarahisar kenti Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölgede yüzyıllar öncesine dayanan haşhaş üretimi yapılmaktadır. Osmanlı zamanındaki ismi ise Karahisar-ı Sahip olan bu şehir bölgede yetiştirilen haşhaştan kaynaklı olarak Afyon ismini almıştır. Nüfusu en son olarak belirlenen sayımlara göre 714000 olan Afyonkarahisar şehri, isim olarak da resmi adını 2005 yılında almıştır. Karahisar ismi ise şehrin merkezinde bulunmakta olan kaleden kaynaklanmaktadır.

 

Tarihi

 

Köklü bir tarihe sahip olan Afyon kentinin son belirlenen verilere göre tarihi milattan önce 3000 yıllarına dayanmaktadır. Milattan önce 2000 yıllarında bölgede Hattiler ve Frigyalılar hâkim bulunmaktaydı. Sonraki yüzyıllarda ise persler tarafından zapt edildiği söylenmektedir. Perslerin bu hakimiyeti ise milattan önce 333 yılında meydana gelen İssos Savaşı ile sona ermiş ve Büyük İskender öylece persleri buradan çıkarmıştır.

 

Karahisar Kalesi

 

Kentin merkezinde bulunan Karahisar Kalesi tüm bu hakimiyetleri rağmen yıkılmamış ve kentin sembolü haline gelmiştir. Bu Kalenin Hitit İmparatoru Mursil tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Yine tarih boyunca şehri ismini veren bu kale olmuştur. Afyonkarahisar kenti, Osmanlı döneminde  Karahisar-ı Sahip olarak anılmak tayken Selçuklu döneminde ise Hisar-ı devlet olarak anılmıştır. Afyonkarahisar Osmanlı Devleti'ne Germiyan beyliğinden geçmiştir 1914 yılına kadar Kütahya sancağına bağlı olarak kalmış, bu tarihten sonra ise bağımsız bir sancak haline gelmiştir. Büyük Taarruz ‘un Afyonkarahisar'da gerçekleşmesi ise milli mücadele ve cumhuriyet tarihi bakımından da bakıldığında önemli bir yerde olduğunu bilmemiz gerekir.

Karahisar Kalesi ile ilgili görsel sonucu

 

Afyonkarahisar Hava Şartları

 

Afyonkarahisar'da yıllık ortalama sıcaklık 11,1 santigrat derecedir ve kışları olabildiğince soğuk geçmektedir. Temmuz aylarında ise ortalama sıcaklık 22,1 santigrat derecelere kadar çıkabilmektedir. Yani burayı gezebilmek için en uygun ayların temmuz ayları olduğunu söyleyebiliriz.


Yenilebilecek Meşhur Gıdaları ve Turizm 


Haşhaşı, sucuğu, lokumu ve de daha sayamadığımız bir sürü lezzet çeşidi ile Türkiye'ye namı yayılmış bir şehirdir. Afyon'da toplam olarak 89 belde 18 ilçe ve 388 köy bulunmaktadır. Ege Bölgesi'nin İç Anadolu bölümünde yer almakta olan Afyonkarahisar, etrafında bulunan Konya, Eskişehir, Uşak, Isparta Kütahya, Denizli gibi kentler ile komşu halindedir. Bunun yanında Afyonkarahisar Türkiye'de termal turizm de başkent olarak sayılabilecek yerlerden bir tanesidir. 


Gezilecek Yerleri 


Afyonkarahisar'da bulunan Büyük Taarruz karargahı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmaktaydı ve tüm çalışmalarını burada yürüttü Günümüzde ise bu karargah en büyük bir bölümü Emniyet Müdürlüğünce halen kullanılıyor olsa da bazı bölümleri halka açık bir şekilde ziyaret edilebilmektedir yine merkezinde bulunan Afyon Kalesi de görülmesi gereken önemli bir yerdir bu Kalenin tarihi de 1350 yıllarına dayanmaktadır en çok rağbet gören yerlerden bir tanesi de tarihteki en eski müzeye sahip olan Afyonkarahisar Müzesi'dir. Buraya gelen turistler özellikle bu müzeye rağbet göstermektedirler. Bu müzede yaklaşık olarak 44383 adet tarihi eser halkın görüşlerini sergilenmektedir. Ayrıca Afyon kaplıcaları da Termal turizmde önemli bir yere sahip olup Dünya Sağlık ve Termal turizmi için etkin bir yere sahiptir. Bu kaplıcalar, Romatizma hastalıkları bir sırada olmak üzere daha bir sürü hastalık tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir. 

afyon ile ilgili görsel sonucu