• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Adana Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Adana yaz mevsiminde de kış mevsiminde de gezilebilecek tarihi, doğal, dini ve nostaljik güzelliklerinin yanı sıra yöresel ve ünü dünyaya yayılmış yemekleri ile de önemli bir şehirdir. Adana'ya gitmek için birçok sebebiniz bulunmaktadır. Bir defa geldikten sonra zaten gezilecek yerlerin bitmemesi ve gezilen yerlere bağlılık tekrar tekrar gitme isteği oluşturmaktadır. Tarihi yerler arasında, Türkiye'nin en uzun sat kulesi ünvanlına sahip tarihi Büyük Saat Kulesi, geçmiş zamanlarda Roma Ordusu için kurulmuş olan Anavarza Ören yeri antik bir kent kalıntısıdır., Kozan Kalesi ve tarihi 11. yy. a kadar uzanan Yılan Kalesi görmek için beklemeden gitmeniz gereken yerlerdendir.

Adana'nın Doğal Güzellikleri

Adana tarihi yerlerin çevrelediği doğal güzelliklere de sahiptir. Bunlar arasında Seyhan Barajı ve çevresi görülmeye değerdir. Çevresinin araba ile de gezilebildiği ve üzerinde her türlü su sporu yapılabilen bir baraj gölüdür. Varda Alman Köprüsü Osmanlı tarihinden günümüze kadar gelmiş ve iki vadiyi birleştiren görülesi bir köprüdür. Ayrıca Adana'da Kapıkaya Kanyonu, Toros Dağları, Belemedik Vadisi, Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu gibi yeşillik ve doğa harikası yerler de bulunmaktadır. Obruk Şelalesi, Botanik Bahçesi, Dilberler Sekisi baraj kenarında yapılacak huzurlu bir yürüyüş alanıdır.

 

Adana'da Cami, Külliye ve Türbeler

Adana tarihin ve doğal güzelliklerin yanında dini ve kutsal bölümleri ile de göz doldurmaktadır. Ulu Cami ve Külliyesi Ramazanoğlu Halil Bey tarafından XV. yy. da 1000 metrekare üzerinde cami, külliye, medrese ve bahçesi ile ihtişamlı bir yapıdır. Adana Merkez Cami de Seyhan Nehri kıyısında manevi havası ve göz alıcı mimarisi ile ziyaretçileri etkiler. Ramazanoğlu Camii, Yağ Cami, Bebekli Kilise, Yeni Camii, Kemeraltı Cami gibi Hoşkadem Camii de gezilesi kutsal yerlerimizdendir. Kozan çarşısı içinde bulunan camii, kesme taştan yapılmıştır.

Park ve Plajlar

Adana'da gezilecek yerler denince şehir merkezinde ağaçlıklar altında, yeşillikler arasında kuş sesleri eşliğinde dinlenme, piknik yapma, nefes alma olanağı sağlayan parklar ve plajlar bulunmaktadır. Bunlara örnekler vermek gerekir ise, Atatürk Parkı, Adana Merkez Park, Karaisalı Karapınar Parkı, Ziyapaşa Parkı ve Dilberler Sekisi sayılabilir. Ailece yapılabilecek piknik, yürüyüş ve koşu alanlarının olduğu parklar Adana ilinin sevilen kesimleridir. Ayrıca Yumurtalık Plajı da tatilinize bir renk katacak deniz, kum, güneş tatili yapmanızı sağlar.

Adana Yemekleri

Adana yemekleri de gezilerinizin ve tatilinizin mutlaka bir kıyısından hayatınıza girmektedir. Adana'nın adını dünyaya duyurduğu küçükbaş hayvanların mide kısmından yapılan meşhur şırdan dolması, Adana Kebabı yanı sıra süllüm (etli salata) aperatifi, Analı kızlı ve yüksük çorbaları, bulgur ve irmikle yapılıp salçalı sosla servis edilen Fellah köftesi, bumbar, kırkkat gibi yemekleri yanında bici bici ve sarı burma tatlıları ile şalgam içeceğini sayabiliriz. Sadece bunları tatmak için bile gezilerinizin yönünü buna göre ayarlayabilirsiniz.